Eskimesin Eşyalar, Yenilensin Hayatlar

Adana, Kasım 2018

 

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Sanayi Odası Başkanlığı ve Cumhuriyet Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığı ile oluşturulan Eğitim ve Yenileme Atölyesi için Adana Sanayi Odası Başkanlığı, Adana Ticaret Odası Başkanlığı, Adana Ticaret Borsası Başkanlığı ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından araç-gereç desteği sağlanmış, ayrıca Yüreğir Belediyesi Kışla Mahallesinde bulunan bir binanın 2 katı alınmış ve tadilatı yükümlüler tarafından tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir.

Eğitim ve Yenileme Atölyesi, 22.03.2018 tarihinde Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’ün yanı sıra, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Hakimler Savcılar Kurulu 1. Başkanı Halil Koç, Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Çiftci ve çok sayıda yargı mensubu ve davetlinin katılımıyla açılışı yapılarak faaliyete geçmiştir.

“Eskimesin Eşyalar Yenilensin Hayatlar” projesi kapsamında Adana Adliyesi ve bağlı birimlerinde 5 ayrı noktaya giysi-tekstil kumbarası konulmuş, bu kumbaralarda biriken giysiler belirli zaman aralıklarında toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere eğitim ve yenileme atölyesinde görevli yükümlüler tarafından yıkama, tadilat ve ütüleme işlemlerinden geçirilmiştir. Tadilat ve temizlik işlemlerinden geçirilen giysiler ile üretilen oyuncaklar; Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle kurulan Türkiye’nin ilk ‘Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi’nde bulunan ihtiyaç sahibi hükümlülere, Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlülere, Adana Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlülere, Karataş Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan kadın hükümlülere ve çocuklarına teslim edilmiştir. Ayrıca Nasrettin Hoca Anaokulu ve Doğankent Anaokulunda eğitim gören çocuklara da proje kapsamında yardımlar yapılmıştır. Yine proje kapsamında yaşlı ve yoksul insanların, engelli bireylerin “çamaşırları” belli aralıklarla evlerinden alınarak tadilatı yapılmakta, yıkanıp ütülenmekte ve tekrar evlerine teslim edilmektedir. Ayrıca bu ziyaretler esnasında yardıma ihtiyacı olanlar tespit edilerek, bu kişilerin evinin onarımı, boyanması gibi işler de yapılmaya devam etmektedir.