Oruç Tutmanın Faziletleri

Ermenek, Mayıs 2018

Ermenek Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Oruç Tutmanın  Faziletleri” konulu seminer Ermenek İlçe Müftüsü Mehmet SEVEN, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personeli ayrıca denetim ve gözetim altında bulundurulan yükümlülerin katılımı ile 11.05.2018 tarihinde müdürlüğümüzde gerçekleştirilmiştir.

Sayın Mehmet SEVEN konuşmasında özeti ile; oruç ibadetinin İslamın 5 temel şartlarından birini oluşturduğu ve mükafatının çok fazla. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in bu ibadetin fazileti üzerinde çok fazla durduğu ve tüm detayları ile bu ibadetin inceliklerini ümmetine anlattığını, Mübarek Ramazan ayının çok şerefli bir ay olduğu ve bu ayda yapılan nafile namazı, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlerine verilen sevabın başka aylarda yapılan farzlar gibi olduğunu, bu ayda yapılan bir farzın başka aylarda yapılan 700 farz gibi olduğunu, bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahlarının affolunduğunu vurgulamıştır.

Sayın SEVEN konuşmalarını Peygamber Efendimizin (S.A.V) şu Hadisi Şerifi ile sonlandırmıştır: “Ademoğlunun her ameli katlanır bir iyilik 700 misline kadar katlanabilir yalnız Oruç müstesna çünkü; onun mükafatını Allah verecektir. Oruçlu iken iki ferah vardır: Birincisi iftar zamanının sevinci diğeri Rabbine ulaştığı sevinçtir.”