Kars Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Şühedanın İzinde...

Kars, Ocak 2018

Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıl dönümü münasebeti ile 5-7 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilen Sarıkamış Şehitleri Anma Yürüyüşüne Kars Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personelinin yanı sıra 120 yükümlü katılmıştır.  

 7 Ocak Pazar günü yurt içi ve yurt dışından Sarıkamış İlçesi’ne gelen binlerce kişi, "Gençlik Şühedanın İzinde" temasıyla düzenlenen "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor" yürüyüşüne katılmak üzere,  başlangıç noktası olan ve birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Allahuekber Dağları eteklerinde bulunan Kızılçubuk Zirvesi'nde toplanmıştır. Burada Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dualar edilmesinin ardından on binler, ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salavatlar getirerek Kızılçubuk Zirvesi’nden  Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne doğru yürüyüşe geçmiştir.

6 kilometrelik yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ndeki anma töreninde; toplanılmasının ve  “103. Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Programları’’nın ardından Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan SOLOTÜRK gösterisi gerçekleştirilmiş ve gösterinin ardından katılım sağlayan yükümlülere teşekkür edilerek faaliyet tamamlanmıştır.