Sigara İçme Oranları Düşüyor!

Karşıyaka, Mayıs 2018

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Görkem Yararbaş ile yükümlülere yönelik “Sigara Bağımlılığı” konulu seminer çalışması gerçekleştirdi. Çarşı Kültür Merkezinde yaklaşık 100 kişilik yükümlü gurubunun katıldığı seminer çalışmasında başta tütün ve zararları, tütün bağımlılığı olmak üzere elektronik sigara ve zararları hakkında bilgi verilmiş, sigara kullanma nedenleri, bağımlılık, bağımlılıkla mücadele, tedavi merkezleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi aktarımında bulunmuştur.

Türkiye’de 2007’den beri uygulamada olan kapalı mekânlarda sigara içme yasağının faydalı bir uygulama olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Yararbaş, “Sigara yasakları tüm toplum tarafından benimsenmeli ve uygulanmalı. Sigara yasaklarına en çok sigara içen kişilerin sahip çıkması gerekir, çünkü içtikleri sigarayla daha çok çocuklarına ve sevdiklerine zarar veriyorlar” diyerek ülkemizde sigara içme oranlarının düşmekte olmasının memnuniyet verici olduğunu, ancak bu konuda daha çok mesafe katetmemiz gerektiğini vurgulamıştır. Pek çok il ve ilçede sigara bırakma merkezlerinin bulunduğunu, sigarayı bırakma konusunda güçlük yaşayanların bu merkezlerden destek alabileceklerini ve bu merkezlerin bazı ilaçları da ücretsiz olarak verildiğini ifade etmiştir.

Ayrıca Doç. Dr. Görkem Yararbaş, elektronik sigara konusunda zararı yok, bağımlılık yapmaz şeklinde yanlış bir görüşün olduğuna dikkat çekerek, iki yıl süren TÜBİTAK destekli araştırmalarında, e-sigaralarda kullanılan aromaların olası bir kanserleşme süreciyle ilişkili olabileceğini ortaya koyduklarını ifade etmiştir. Doç. Dr. Yararbaş, araştırma sonucunda e-sigaraların nikotin tüketimi dışında da zararları olduğunu, internet üzerinden yüzlerce çeşit aromanın satın alınabildiğini, bunların farklı kimyasal içeriklerle arz edildiğini, kimyasal olarak zararlı olmalarının yanı sıra e-sigaraların buhar üretme mantığına bağlı olarak ısıtılma sonucu içeriklerinde meydana gelen değişikliklerle daha zararlı ve öngörülemez tehlikelere sebebiyet verebileceklerini belirtmiştir.