"Yeşil Dünya" İsimli Ağaçlandırma Projesi

Kilis, Şubat 2017

Kilis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde cezalarını infaz eden yükümlüler “Kamuya Yararlı Bir İşte Ücretsiz Çalıştırılma Cezası”nı kurum ve kuruluşlarda yerine getirmeye devam etmektedir. Kilis Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kamu hizmeti için yerleştirilen yükümlü, il binasını ve tesisleri boyayarak kamu yararına çalışmanın ne kadar yerinde bir uygulama olduğunu da bu vesileyle tüm kurumlara göstermiştir. 

Kilis Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce hazırlanan "YEŞİL DÜNYA" isimli ağaçlandırma projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Orman İşletme Müdürlüğü arasında imzalanan üçlü protokol ile faaliyete geçirilmiştir.

Proje kapsamında Kilis ilinde Anaokulu, İlköğretim (İlkokul, Ortaokul) ve Ortaöğretim(Lise) düzeyinde eğitim ve öğretim faaliyeti yürüten okulların bahçelerinde de fidan dikimi planlanmaktadır. Söz konusu projedeki ağaçların dikimi öncesinde fidan ve bunların dikimi için gerekli aletlerin (Kazma, Kürek vb. malzemelerin araçla sevkleri de dahil olmak üzere) temini Kilis Orman İşletme Müdürlüğünce sağlanacaktır. Fidanların dikimi sürecinde ve dikimi sonrasında bakımları ise haklarında denetimli serbestlik tedbiri verilerek Kamu Yararına Çalışma yükümlülükleri olan yükümlülerden faydalanılacaktır.

Ağaçların dikimi ve köklerinin çapalanması Kamu Yararına Çalışma yükümlülükleri olan hükümlüler tarafından yerine getirilecek olup, dikilen ağaçların sulanması dikim faaliyeti gerçekleştirilen eğitim kurumunun çalışanları tarafından yerine getirilecektir. Uygulanmaya başlayan proje ile iki okula 60 adet fidan dikilmiştir.