“Madde Kullanımı ve Suç Sempozyumu”

Nevşehir, Ekim 2018

Nevşehir Valiliği himayesinde Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği(AKTOD) ve Uluslararası Adli Toksikologlar Birliği(TIAFT) tarafından düzenlenen 3. Bölgesel TIAFT Türkiye Toplantısı “Madde Kullanımı ve Suç Sempozyumu” 18 Ekim 2018 Perşembe günü Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

3 gün sürecek olan kongreye; Nevşehir Valisi İlhami AKTAŞ, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Oktay YARDIMCI, Cumhuriyet Başsavcısı Engin DEMİRCİ, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Yüksel YİĞİT, İl Emniyet Müdürü Mehmet ARTUNAY, Adli ve Klinik Toksikoloji Derneği (AKTOD) Başkanı Prof. Dr. Serap Anette AKGÜR, Dernek Eş Başkanı Doç. Dr. Nebile DAĞLIOĞLU, Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sevil ATASOY,  Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Laboratuvar Şefi Justice TETTEY, TIAFT Başkanı Marc LEBEAU, Amerika San Francisco Şehri Adli Departman Başkanı Nikolas LEMOS, uyuşturucu ile mücadele çalışmasına katkı sağlayan 12 ülkeden kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra yabancı katılımcılar, akademisyenler, kurum müdürleri ile basın mensupları katıldı.

“Uyuşturucu Madde Kullanımı ve Suç Sempozyumu” programında Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı adına Nevşehir Denetimli Serbestlik Müdürü Nuh KAPLAN “Denetimli Serbestlik Kapsamında Tedavi ve Rehberlik Hizmetleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda; Türkiye'deki denetimli serbestlik sisteminin çalışma alanları, istatistiki bilgiler ışığında anlatıldı. Haklarında tedavi ve denetimli serbestlik tedbir kararı verilenlerin maddeden uzak durabilmelerine yönelik olarak yapılan tedavi işlemleri ve devamında yapılan bireysel görüşmeler, grup çalışmaları, seminer faaliyetleri, boş zaman etkinlikleri, meslek ve sanat sahibi olabilmeleri adına mesleki kurslar düzenlediği ve madde ile mücadelenin denetimli serbestlik müdürlüklerinin en önemli ve dinamik çalışma alanlarından birisi olduğu hakkında detaylı bilgi verildi.