Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Projesi

Salihli, Mayıs 2018

Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı aracılığıyla Salihli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün “Maddeye Bağlanma Hayata Bağlan” sloganıyla hazırlamış olduğu Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Projesi hayata geçirilmiş olup 02.05.2018 tarihinde İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan son konferansla kapanış oturumu gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında Salihli’de bulunan lise ve ortaokul düzeyinde görev yapan öğretmenlere ve öğrenci velilerine Psikolog Doktor Umut Yıldız tarafından konferanslar düzenlenmiştir.

Gerçekleştirilen konferanslarda Psikolog Doktor Umut Yıldız, “madde bağımlılığı, bağımlı kişilerin özellikleri, bağımlılığın nasıl anlaşılabileceği, koruyucu ve risk faktörleri” konularında katılımcı öğretmenlere ve velilere bilgiler aktarmıştır. Konferanslarda "bağımlılığın bir beyin hastalığı olduğu ve herkesin bağımlı olabileceği, aileler tarafından verilen harçlığın çocukların yaşına uygun olması ve çocuğun maddi harcamalarının kontrol edilmesi gerektiği, uyuşturucu madde kullanım yaşının giderek düştüğü, sigaranın uyuşturucu maddeye başlamada geçiş maddesi olduğu, geçiş dönemlerinde (ilkokuldan ortaokula ve ortaokuldan liseye geçiş, liseden mezuniyet, ev, semt, okul değişiklileri vb.) madde kulanımının arttığı, uyuşturucu madde kullanımının çeşitli psikiyatrik (psikoz, şizofreni vb.) hastalıkları tetikleyebildiği, soğutucular ve sprey boyalar gibi okul malzemelerine dikkat edilmesi gerektiği, sakinleştirici ilaçların gereksiz ve kontrolsüz (reçetesiz) kullanımının önüne geçilmesi gerektiği" vurgulanmıştır. Ayrıca katılımcılara Salihli Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu bağımlılık konulu broşürlerin de dağıtımı yapılmıştır.

Öğretmenler ve velilerin bağımlılık konusunda farkındalık kazanmaları ve madde bağımlılığına en uygun yaklaşımın ne olduğuna yönelik bilgilendirilmesi hedeflenen proje sonunda Salihli’de bulunan 51 okulda görev yapan öğretmen ve öğrenci velilerinin bilgilendirilmesi sağlanmıştır. 

Konferansa Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Koruma Kurulu üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci velileri katılmıştır. Program sonunda Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, katılımcılara teşekkür etmiş ve Psk. Dr. Umut Yıldız'a emeklerinden dolayı plaket takdim etmiştir.